logo

Kalıcı Dolgu Ankara

Kalıcı dolgu .uygulamaları daha çok erimeyen hyalüronik asit olmayan , silikon gibi maddelerden seçilen dolgulardır. Bazen uzun etkili hyalüronik asit veya hidroksi apatit gibi dolgular da kalıcı gibi algılanmaktadır ama bu bilgi yanlıştır.
Hyalüronik asit içeren dolgular 6-12 ay,
Poly L Laktik asit içeren dolgular 1-2 sene,
Hidroksi apatit içeren preparatlarda 3 yıl,
Kalıcı dolgular ise ömür boyu devam eder.

Kalıcı Dolgu Nedir?

Kalıcı dolgu Ankara enjekte edildikten sonra erimez. Yaşlanmayla birlikte dokumuza uyum sağlamadığı için abes kalabilir ve yer değiştirebilir. Daha çok belirgin olup diğer dolgular ile giderilemeyen durumlarda kullanılır. Komplikasyon riski vardır. Çıkarılmaları cerrahi müdahale ile mümkündür kendiliklerinden erimezler. Bu nedenle sadece zorunlu durumlarda cerrahlar tarafından uygulanmaları daha doğrudur.

Kalıcı Dolgu Nasıl Yapılır?

Kalıcı dolgu uygulamalarında uygulanacak doku dezenfekte edilir ve steril bir ortamda enjeksiyon ile uygulama yapılabilir.

Kalıcı Dolgu Kimler Yaptırabilir?

Kalıcı dolgu uygulamaları için 18 yaş altı tercih edilmez. Ancak doktorun uygun gördüğü zorunlu, bütünlüğü ve psikolojiyi bozan durumlarda steril koşullarda uygulanabilir. Tercihan bir cerrahın yapması tavsiye edilir. Hyalüronik asit gibi eriyen dolgular ile tedavi mümkün değilse uygulanır.

Kalıcı Dolgu Yan Etkisi Var Mı?

Kalıcı dolguda uygulama sırasında mikrop kaparsa ciddi enfeksiyonlar oluşabilir. Cerrahi müdahale gerekir. Bazen de doku bu maddelere karşı reaksiyon gösterebilir, immun sistem bozukluğunda bu maddelere reaksiyon gelişebilir. Böyle durumlarda da cerrahi müdahale ile çıkartılması gerekir. Zor bir süreçtir. Bu nedenle yapılmadan önce iyice düşünmek bu riskleri göze almak gerekir.

Kalıcı Dolgu İşlemi Ne Kadar Sürer Ve Günlük Hayata Ne Zaman Dönerim?

Kalıcı dolgu işlemi genel anlamda 30 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Yapılan bölgeye göre değişir.

Kalıcı Dolgu Narkoz Altında Mı Yapılır?

Kalıcı dolgu işlemleri narkoz altında yapılmayacak işlemlerdir. Yapan uzmanın tercih edeceği ve yerine göre değişebilecek bir konudur.

Son Bilgi Yazıları